Jak oczyścić organizm?

Jak oczyścić organizm, aby każdego dnia czuć pełnię energii? Taka praktyka jest rekomendowana zwłaszcza osobom zmęczonym, wypalonym zawodowo, z problemami trawiennymi czy dermatologicznymi, choć tak naprawdę w dzisiejszych czasach każdy człowiek jest narażony na zanieczyszczenia, toksyny i pasożyty. Co można z tym zrobić?

Jak oczyścić organizm?

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Zanieczyszczenia są powszechne w dzisiejszych czasach. Znaleźć je można w wodzie pitnej, żywności, a nawet wdychanym powietrzu. Narażone są na nie zwłaszcza osoby sięgające po produkty spożywcze niskiej jakości lub wysokoprzetworzone, a także mieszkańcy miast w związku ze smogiem i spalinami. Toksyny mają tendencję do kumulowania się w organizmie, odkładając się np. w tkankach i narządach wewnętrznych. Objawami zanieczyszczenia organizmu toksynami są m.in.:

  • pogorszenie płodności, spadek libido;
  • pogorszenie kondycji skóry, tendencja do wyprysków i nasilania się występujących zmian dermatologicznych;
  • przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu;
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet;
  • ospałość, brak energii;
  • lekkiego stopnia zawroty głowy.

W dłuższej perspektywie czasu wzrasta ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, ponieważ toksyny mogą przyczyniać się do zwiększania poziomu wolnych rodników tlenowych. Jakie są zatem sposoby, aby oczyścić organizm z tego typu zanieczyszczeń? Do najpopularniejszych należą:

  • systematyczna suplementacja Chlorelli, będącej zieloną algą o silnych właściwościach detoksykujących. Jej cząsteczki wchodzą w interakcję z cząsteczkami szkodliwymi, a następnie pozwalają na płynne wydalenie ich z organizmu na przykład drogą defekacji;
  • stosowanie koktajli owocowo-warzywnych przyrządzonych z wykorzystaniem produktów o działaniu oczyszczającym. Są nimi choćby buraki, por, seler naciowy, grejpfrut, cytryny, jabłka, borówki;
  • wzbogacenie diety o naturalną żywność detoksykującą (żurawina, acerola, dzika róża) oraz zadbanie o to, aby każdego dnia dostarczać odpowiednią ilość błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy zwiększa objętość mas kałowych i tym samym oczyszcza jelita, które są niezbędne do zachowania odporności i ogólnego zdrowia;
  • ziołolecznictwo – systematyczne picie naparów z ziół takich jak pokrzywa, karczoch zwyczajny, czystek, liście brzozy, dziurawiec. W przypadku ziołolecznictwa wcześniej należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu z toksyn, wiele osób decyduje się na głodówki. Mogą być one skuteczne wyłącznie wtedy, gdy trwają niedługo, maksymalnie dwa dni, a jednocześnie nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Są nimi przede wszystkim ciąża, choroby przewlekłe, zwłaszcza cukrzyca, przyjmowanie glikokortykoidów. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Oczyszczanie organizmu z pasożytów

Organizm człowieka jest siedliskiem nie tylko bakterii, ale również pasożytów. Mimo postępu cywilizacji i wzrostu świadomości na temat higieny osobistej wiele osób wciąż zmaga się z chorobami pasożytniczymi. Aby oczyścić organizm z pasożytów, należy:

  • unikać spożywania słodyczy, ponieważ cukry proste są jedną z ulubionych pożywek dla nich;
  • pić wyciąg z czarnego orzecha;
  • suplementować olej z czarnuszki tłoczony na zimno, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyalergiczne oraz przeciwpasożytnicze;
  • często spożywać kiszonki takie jak ogórki kiszone, kapusta kiszona, grzybki marynowane, a także zakwas, fermentowane napoje mleczne oraz inne produkty bogate w probiotyki;
  • spożywanie pestek dyni – mogą one być zarówno codzienną przekąską, jak i wykonuje się w nich specjalne kuracje. Przez okres około 7 dni wystarczy spożyć na czczo 25-30 gramów (średnio dwie łyżki) świeżych, pozbawionych łupin i silnie rozdrobnionych nasion dyni.

Należy jednak pamiętać, że stwierdzona choroba pasożytnicza zawsze wymaga leczenia przyczynowego. Efekty gwarantuje indywidualnie dobrana farmakoterapia. Powyższe metody mogą być idealnym jej uzupełnieniem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Fife B., Naturalny detoks, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
  2. Stross A., Oczyszczanie organizmu w praktyce, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *