Umibudou

Umibudou nazywane są potocznie zielonym kawiorem lub morskim winogronem, ponieważ tworzą je niewielkie, zielone kuleczki, co ostatecznie daje efekt kiści małych winogron lub właśnie klasycznego kawioru. Mają charakterystyczny smak, który może przypominać Wakame – inne słynne algi morskie. Umibudou są coraz bardziej cenione nie tylko ze względu na oryginalny wygląd, ale i cenne właściwości prozdrowotne.

Umibudou

Umibudou – charakterystyka

Umibudou w krótkim czasie zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Pochodzą z ciepłych wód Okinawy i pod względem budowy składają się z malutkich (1-2 mm), winogronopodobnych kulek o intensywnym smaku morskim i przyjemnej konsystencji. Są delikatnie słone, dlatego mówi się, że przypominają smakiem Wakame. Rosną w płytkich wodach przybrzeżnych Pacyfiku, zwykle na głębokości około 2-3 m, dlatego mają stały kontakt ze światłem słonecznym, które jest niezbędne do ich intensywnego wzrostu i rozwoju. Ze względu na to, że wzrastają w czystych wodach, intensywnie chłoną składniki mineralne znajdujące się w nich. Roślina składa się z pełzającego stolona (rodzaj strzępek), zakorzeniającego się na dnie oceanu. Z niego wyrastają natomiast pionowe gałązki z kuleczkami, będącymi wartościową częścią jadalną.

Współcześnie omawiane glony hoduje się w kontrolowanych środowiskach, takich jak systemy akwakultury na lądzie, a nawet chronione obszary przybrzeżne. Pozwala to na pozyskanie tak dużej ilości surowca, aby móc rozprowadzić go na cały świat. Proces hodowli obejmuje umieszczanie umibudou w dużych zbiornikach wypełnionych czystą wodą morską, gdzie zostają przymocowywane do siatek lub lin. Przez cały okres wzrastania monitoruje się je pod kątem optymalnych warunków środowiskowych, takich jak temperatura wody, zasolenie i poziom składników odżywczych. Dojrzewanie trwa 1-2 miesiące.

Jak smakuje umibudou?

Umibudou ma delikatny, lekko słodki, ożywczy, morski smak. Pęcherzyki, z których się składa, są wypełnione wodą morską, co nadaje im specyficzną teksturę. Podczas spożywania chrupią, jednak należy unikać bezpośredniego kontaktu z wysokimi temperaturami, wówczas natychmiast tracą tę chrupkość.

Umibudou – skład

Umibudou są niezwykle wartościowe pod względem odżywczym, podobnie jak wiele innych rodzajów alg morskich czy słodkowodnych. W ich składzie znaleźć można m.in.:

Wiele spośród wymienionych składników odżywczych wykazuje właściwości antyoksydacyjne, co czyni umibudou niezwykle pożądanym surowcem w XXI wieku.

Umibudou – właściwości zdrowotne

Umibudou zawiera zaledwie 4 kcal na 100 g, jest więc produktem niskokalorycznym, bardzo dobrze sprawdzającym się w diecie osób z nadwagą i otyłością. Ma też niski indeks glikemiczny, w związku z czym mogą go spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Omawiane algi wpływają pozytywnie na jelita, poprawiając procesy trawienne oraz przeciwdziałając zaparciom. Znajdujący się w nich chlorofil wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i poprawiające ogólną kondycję organizmu. Systematyczne spożywanie glonów morskich wywiera niezwykle korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Umibudou – przeciwwskazania

Algi te nie są wskazane do spożycia w przypadku osób uczulonych na glony lub owoce morza. Ze względu na wysoką zawartość jodu nie powinny sięgać po nie osoby z chorobami tarczycy, w których przebiegu jest ona nadaktywna (np. nadczynność tarczycy, guzy tarczycy).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Trono G., Largo D., The seaweed resources of the Philippines, Botanica Marina, 62/2019.
  2. New Dietary Ingredient Notification for Sea Grapes Extract Powder, 2023.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *