Co jeść wiosną?

Co jeść wiosną, aby nie tylko lepiej i lżej się czuć, ale także, aby zadbać kompleksowo o swoje zdrowie? Dieta wiosenna znacznie różni się od tej wcześniejszej, jesienno-zimowej. Jest lżejsza, bogatsza w świeże owoce i warzywa oraz sezonowe produkty. Jej celem jest dostarczenie mnóstwa witamin i minerałów, których tak często brakuje w ciężkiej diecie zimowej.

Co jeść wiosną?

Witaminy i minerały

Najlepszym źródłem większości witamin oraz składników mineralnych są przede wszystkim świeże owoce i warzywa, których w diecie wiosennej nigdy nie brakuje. To czas, kiedy dietę wzbogaca się w szczególności o sałatki, surówki, zupy oraz koktajle warzywno-owocowe. Nie jest to natomiast pora na ciężkie i gorące zupy krem, dania ciężkostrawne, tłuste mięsa czy jednogarnkowe dania z dodatkiem grochu i kapusty. Bardzo dobrym pomysłem jest śledzenie warzyw i owoców, które aktualnie można określić jako sezonowe, a następnie przyrządzanie z ich wykorzystaniem dań i przekąsek. Źródłem witamin i składników mineralnych są również produkty pełnozbożowe, orzechy i ziarna, algi morskie. Alternatywą jest uzupełnianie niedoborów tych związków drogą suplementacji. Tutaj rekomenduje się zwłaszcza suplementy diety łączone, czyli takie, które w składzie zawierają wiele różnych związków odżywczych. Przykładem są wspomniane algi, zwłaszcza Chlorella i Spirulina.

Antyoksydanty

Antyoksydanty to związki nazywane również przeciwutleniaczami. Występują w żywności w stosunkowo niewielkich ilościach, jednak są one wystarczające do tego, aby wstrzymywać lub opóźniać procesy utleniania innych substancji. Dzięki temu opóźniają procesy starzenia się skóry, dodają energii, a przede wszystkim przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu, który z kolei jest poważnym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych i chorób autoimmunologicznych. Spośród witamin takie działanie wykazują:

Jednak antyoksydantów jest znacznie więcej. Są to również:

Najbogatszym źródłem antyoksydantów ponownie są owoce i warzywa, dlatego tak zachęca się wszystkich konsumentów do ich codziennego spożywania. Bardzo dobrym źródłem fikocyjaniny jest Spirulina, zaś źródłem chlorofiluChlorella. To ponowny argument przemawiający za tym, aby do systematycznej suplementacji włączyć algi. Antyoksydanty dodatkowo ochronią skórę przed szkodliwymi skutkami nadmiernego promieniowania UV, które wiosną i latem staje się intensywniejsze.

Nowalijki

Nowalijki to sezonowe warzywa, po raz pierwszy ukazujące się w sprzedaży właśnie początkiem wiosny. Warto korzystać z tej okazji, ponieważ są niezwykle wzbogacone o chlorofil i inne cenne związki odżywcze, zawierając ich więcej niż te same warzywa uprawiane w późniejszych okresach. Do grona nowalijek zaliczamy: sałatę, rzodkiewkę, młodą marchewkę, pomidory, ogórki, szczypiorek, natkę pietruszki, cebulkę dymkę oraz rzeżuchę. Najlepiej uprawiać je w przydomowym ogródku. Warzywa te bardzo dobrze urozmaicają jadłospisy, które w poprzedzających miesiącach były bardziej monotonne.

Produkty spożywcze z łąk

Wiosna to okres intensywnego wzrostu roślin. W tym czasie na polach i łąkach znaleźć można pokrzywę, mniszki lekarskie oraz inne rośliny zielne, które można zarówno dodawać do potraw, jak i parzyć z nich wartościowe napary. Cennym produktem jest również sok z brzozy, które można zbierać samodzielnie lub które można zakupić w każdym sklepie spożywczym i ze zdrową żywnością. Nazywa się go także oskołą. Współczesne badania wykazały, że już 1 litr soku może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na miedź, cynk, mangan, a w kilkudziesięciu procentach również na magnez, wapń i potas. Wpływa korzystnie na leczenie niektórych chorób nerek, w przypadku obniżonej odporności, chorobach pasożytniczych i chorobach zakaźnych, ogólnym osłabieniu oraz anemii. Jego picie jest doskonałym przygotowaniem organizmu na wiosnę i lato. Okres pobierania soku z brzozy wynosi od 1 do 3 tygodni i w Europie przypada na marzec.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gajewska D., Podstawy żywienia i dietoterapia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2011.
  2. Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D., Dietoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Bilek M., Pytko J., Dżugan M., Sosnowski S., Możliwość wydłużenia trwałości soku brzozowego poprzez sporządzanie napoju o polepszonych walorach smakowych i prozdrowotnych, Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, 4/2016.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *