Olej z nasion Nigella Sativa to inaczej olej tłoczony z ziaren czarnuszki siewnej, cieszący się ogromną popularnością na całym świecie. Zarówno w kontekście suplementacji diety czy pielęgnacji ciała. Coraz powszechniej mówi się o nim w aspekcie wspierania zdrowia i samopoczucia.
Olej z nasion Nigella Sativa – charakterystyka
Olej z nasion Nigella Sativa powinien być tłoczony na zimno i nierafinowany, aby zachował pełny skład odżywczy, a tym samym pakiet swoich prozdrowotnych właściwości. Najważniejszymi składnikami omawianego produktu są:
- tymochinon;
- saponiny;
- białka;
- karwakrol;
- olejki eteryczne;
- flawonoidy;
- 8 z 9 niezbędnych aminokwasów egzogennych;
- karoten;
- witaminy, zwłaszcza witamina A i witamina E;
- tymol;
- tokoferole;
- sole mineralne– żelazo, wapń, potas, cynk, miedź, fosfor.
Nasiona czarnuszki siewnej (Nigella sativa) znane są od blisko 2 tysięcy lat, a za kolebkę ich występowania uznaje się Starożytny Egipt. Właśnie dlatego olej tłoczony z tych nasion nazywa się także złotem faraonów lub olejem z czarnuszki egipskiej. Nazwa Nigella wywodzi się z łaciny i została prawdopodobnie dopasowana do tej rośliny ze względu na czarny kolor nasion. Odnosząc się do słownika łacińskiego, niger oznacza czarny, zaś nigellus to czarnuszek. Produkt posiada miodową lub ciemnobrązową barwę i charakterystyczny, intensywny zapach.
Zobacz również: Oleje nierafinowane.
Olej z nasion Nigella Sativa – działanie
Czarny kminek ma między innymi działanie przeciwcukrzycowe, w związku z czym jest zalecany w diecie diabetyków, czyli osób chorujących na cukrzycę. Obniża stres oksydacyjny i działa przeciwutleniająco, zmniejszając ryzyko chorób cywilizacyjnych związanych z wolnymi rodnikami, takich jak miażdżyca, otyłość, schorzenia neurodegeneracyjne, nadciśnienie tętnicze, depresja czy nowotwory.
Olej ten wykazuje ponadto działanie przeciwwrzodowe, hepatoprotekcyjne, przeciwzapalne i łagodzące. Można podawać go doustnie, co ma zastosowanie między innymi przy skurczach układu pokarmowego i bolesnym miesiączkowaniu, ponieważ zmniejsza dolegliwości bólowe i działa rozkurczowo. Naturalne olejki eteryczne i lotne zawarte w oleju z czarnuszki siewnej zabijają bakterie i wirusy, mogą likwidować pasożyty układu pokarmowego, takie jak tasiemce. To również bardzo dobre źródło kwasów omega, których z reguły brakuje w podstawowej diecie wielu osób.
Olej z nasion Nigella Sativa w kosmetologii
Olej z czarnuszki siewnej ma szerokie zastosowanie w kosmetologii dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym i leczniczym. Ceni się go zwłaszcza za działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwutleniające. Dlatego najczęściej używa się go w pielęgnacji skóry problematycznej, takiej jak skóra trądzikowa czy skóra łojotokowa. Głęboko nawilża skórę, wspomaga jej regenerację i poprawia elastyczność. Ma w sobie bardzo dużą ilość antyoksydantów, dlatego może opóźniać procesy starzenia się organizmu.
W odniesieniu do włosów, najczęściej stosuje się go w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, jako że ogranicza ich wypadanie, domyka łuski włosa, wygładza oraz zmniejsza oznaki łupieżu. Wspomaga również wzrost nowych włosów poprzez ich stymulację.
Zobacz również: Czarnuszka na włosy.
Olej z nasion Nigella Sativa – przeciwwskazania
Oleju z nasion czarnuszki siewnej nie powinny spożywać kobiety ciężarne, ponieważ może on wpływać na pojawienie się skurczów macicy. W pierwszym trymestrze ciąży zwiększa to ryzyko poronienia, w ostatnim zaś przedwczesnego porodu. Innymi przeciwwskazaniami mogą być:
- niskie ciśnienie tętnicze krwi;
- alergia na czarnuszkę siewną;
- stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Polecane produkty:
![]() |
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Pałczyński C., Czarnuszka siewna (Nigella sativa) czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne, 2017.
- Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.